Kategorie


Archiwum


  • Z roku na rok gry są coraz bardziej wymyślne, aby zadowolić całe masy graczy. Rosną wymagania sprzętowe i trudność gry. Jednak są gry, których nikt nigdy nie zapomni i są one o wiele od wielu tytułów, które teraz wyszły. Chyba większość młodych ludzi lubi czasem odprężyć się przed komputerem lub konsolą grając w swoje ulubione gry. Warto zainteresować się jaki typ gier najbardziej nam odpowiada, bo to ułatwia wyszukiwanie podobnych tytułów na sklepowych półkach.

Reklama

31W Sudden Strike’u wcielamy się w dowódcę wojsk niemieckich, brytyjskich, amerykańskich, radzieckich lub japońskich, a nawet w niektórych misjach Polakami! Walki odbywają się na wielkich połaciach terenu i co najciekawsze, nie ma tu surowców. Jest tylko walka. Dostajemy na początku misji oddziały, które mamy poprowadzić i jeśli wykonamy jakieś zadanie w nagrodę dostajemy posiłki. Misje w grze są różne, od obrony pozycji do szturmu na miasto. Mamy możliwość dowodzenia jednostkami piechoty, pancernymi, a nawet nasyłać naloty bombowe lub za pomocą artylerii niszczyć odległe cele. Teren walk jest także zróżnicowany, możemy walczyć w lesie, na przedmieściach lub w centrum miasta. Wykonanie wszystkich celów misji jest naprawdę trudne, np. obrona miasta, które zdobyliśmy i wytrzymanie naporu wroga przez 30 minut do czasu przybycia posiłków. Nasze jednostki mogą być transportowane za pomocą łodzi, samochodów i czołgów. Są różne typy jednostek piechoty, np. inżynierowie (budują mosty pontonowe itp.), załoga czołgów i zwykli piechurzy. Gra, w której mamy możliwość zmiany historii jest najbardziej ciekawą pozycją. Co by było, gdyby Niemcy wygrały wojnę? Ta gra może nam przynieść odpowiedź na to pytanie.

Każdy chciał się choć raz poczuć, jak prawdziwy komandos i wykonać misje sił specjalnych, gra Commandos dała tą możliwość.
W Commandos prowadzimy poczynania grupy sił specjalnych, w której to członkami są: zielony beret (postać silna fizycznie, sprawnie posługująca się nożem i pułapkami), saperem (specjalistą od materiałów wybuchowych), kierowcą (potrafi prowadzić samochody, ciężarówki i czołgi), nurkiem (jako jedyna może pływać i posiada ponton, dzięki któremu możemy transportować drużynę), snajper (posiada karabin wyborowy i może zlikwidować wroga z większej odległości) oraz szpieg (używa trucizn i może przebrać się za niemieckiego oficera). Misję są trudne do wykonania przez sztuczna inteligencję wroga. Widząc członka naszej drużyny, bądź martwego kolegę od razu ogłasza alarm i strzela. W każdej misji trzeba bardzo rozsądnie używać umiejętności naszych podwładnych, niewiadomo kiedy będzie nam potrzebny strzał snajperski, a nie będziemy mieli już naboi. Misji jest 20 i w każdej z nich dostajemy tylko wybranych członków naszej drużyny, jednak w każdej występuje zielony beret. Cele misji są różne, od zniszczenia budynku do zabicia ważnego generała, mimo to każdy z członków drużyny musi przeżyć. Gra ta jest trudna sama w sobie, wyeliminowanie całych oddziałów Niemców jest trudna, a widok jednego zabitego kolegi rozpoczyna alarm. Trzeba się wykazać nie lada refleksem i umieć wykorzystać każdego komandosa.

11Diablo II wyszła na rynek w 2000 roku i do dzisiaj ma miliony fanów na całej ziemi. Jest to gatunek cRPG, czyli połączenie gry akcji z grą RPG. (Role Playing Game), w której naszym zadaniem jest pokonanie demonów zagrażających Sanktuarium. Mamy do wyboru pięć postaci (w wersji rozszerzonej aż 7), każda postać jest inna, posiada inna umiejętności i każda postać ma swoje unikalne animacje. Przemierzamy w grze przez cztery krainy, w rozszerzeniu dochodzi piąta. W każdej z krain mamy do wykonania poszczególne zadania, a na końcu każdej krainy do zabicia jednego Bossa. Nasza postać awansuje na kolejne poziomy wraz ze zdobytym doświadczeniem. Grę można przejść na trzech poziomach trudności: normalnym, koszmarze i piekle. Po ukończeniu jednego poziomu trudności, możemy przejść na inny. Im wyższy poziom naszej postaci, tym trudniej zdobyć wyższy poziom, jednak to nie powstrzymuje fanatyków przed ciągłą grą. Maksymalny poziom postaci to 99, a umiejętności to 20. Istnieje cała gama przedmiotów, które pomogą nam pokonać naszych wrogów i wykonać wszystkie zadania. W naszej postaci można rozwijać punkty umiejętności i statystyki, odpowiedni rozwój przyczynia się do łatwiejszego eliminowania wrogów. Mimo, że Diablo II jest już starą grą, nadal miliony ludzi w nią gra, nic dziwnego! Wszystko jest owiane w wspaniały i niepowtarzalny klimat.

Warhammer 40000 Dawn of War to gra gatunku RTS, w której głównym celem jest zniszczenie przeciwnika. Są tylko dwa surowce – rekwizycja, którą zdobywamy poprzez zajmowanie punktów strategicznych oraz energia, która jest pozyskiwana z budowanych przez nas elektrowni. W grze każda z czterech frakcji (w późniejszych dodatkach ilość ras się zwiększa) posiada swoje własne i unikalne jednostki, budynki różnią się jedynie nazwami i wyglądem, ale ich zastosowanie jest takie same. W grze duży nacisk został położony na akcję, dlatego właśnie zmniejszone ilość surowców do 2. Widok ścierających się jednostek jest niesamowita, widać jak przy szturmie jednostki używające broni białej odrzucają do tyłu jednostki przeciwnika, wybuchy i strzały wyglądają wspaniale. Największym mankamentem jest walka z komputerem, jeśli rozbudujemy odpowiednio nasza bazę i ilość wojska, wróg nie ma z nami żadnych szans. Jednostki są bardzo szczegółowo zrobione, widać duży nakład pracy przy nich. Każdą frakcją walczy się inaczej i nie można stosować tej samej taktyki do każdego wroga, ponieważ jedna rasa ma silniejsze jednostki pancerne a inne piechotę. Wiele także zależy od gracza. Warhammer 40000 wspaniale oddaje klimat uniwersum Warhammer. Oddane z dużo dokładnością jednostki i tereny są przyjemne dla oka i można spędzić przy grze sporo godzin dobrej zabawy.

42Wielbiciele strzelanek, a do tego miłośnicy wojskowości oraz historii na pewno znają wszystkie gry wojenne. Na rynku jest kilka znanych marek – serii gier wojennych. Gra wojenna jest jakby trochę symulacją prawdziwej wojny. Można się o tym przekonać w najnowszych produkcjach. Jeśli wybucha niedaleko nas granat czy spada bomba ekran się trzęsie, z głośników sączy się nieprzyjemny piskliwy dźwięk i nic innego nie słychać. Gdy mocno oberwiemy słychać czasem nawet uderzenia serca i padamy na ziemię bez możliwości poruszenia się, aż przyjdzie do nas medyk i na nie pomoże. Oczywiście można zginąć, ale najczęściej można wczytać zapisaną grę ponownie lub przechodzić misję od początku. Najczęściej takie gry przenoszą nas w przeszłość do okresu pierwszej lub drugiej wojny światowej. Tam mamy okazję sprawdzić się na różnych frontach z tamtego okresu. Jest to fantastyczne uczucie. Dzięki takim grom można sobie łatwiej wyobrazić jak mogły przebiegać bitwy. Do przeciwników strzela się z wiernie odwzorowanej w grafice trójwymiarowej broni. Są najczęściej dostępne tradycyjne karabiny i pistolety, ale w niektórych misjach mamy możliwość wcielenia się w snajpera. Czasem zamieniamy się w czołgistę lub obejmujemy działko przeciwlotnicze na statku itp. Wrażenia z gry są naprawdę imponujące. Gry wojenne mimo, że jest w nich wiele przemocy to doskonała rozrywka w takim wypadku dla dorosłych, lub prawie dorosłych.

Gry wideo bardzo ewoluowały przez ostatnie kilkanaście lat. Zmiany idą wraz z rozwojem sprzętu. Coraz lepsze mikroprocesory, układy graficzne sprawiły, że gry były coraz ładniejsze i stosunkowo niedawno na stałe w grach zagościła grafika trójwymiarowa. Jednak takie gry kosztują sporo pieniędzy zarówno na konsole jak i na komputer. Jeśli ktoś jest niewymagającym graczem i chciałby sobie przypomnieć stare czasy można zagrać w różne proste gierki dwuwymiarowe online we własnej przeglądarce internetowej. Takie gry są wykonane najczęściej we flashu. Nie są one skomplikowane. Jest ich naprawdę pełno w sieci. Są najczęściej pogrupowane tematycznie i możemy zagrać w gry logiczne, akcji, czy gry dla dzieci. Nie trzeba nic instalować w swoim komputerze, no może jedynie oprogramowanie Java, żeby gra się wyświetliła w oknie przeglądarki. Jednak większość osób na pewno ma Javę w swoim komputerze, ponieważ jest ona potrzebna nie tylko do gier, ale do różnych innych rzeczy, które spotykamy w Internecie. W takie gry najczęściej grają dzieci. Jest to atrakcyjna rozrywka dla nich i niezbyt skomplikowana. Każdy znajdzie jednak coś dla siebie. Starsi też mogą zagrać z powodzeniem np. w trudniejsze gry logiczne. Przy takiej grze nawet online trzeba nieco wysilić swoje szare komórki, żeby przejść taką grę.

3Każdy mały chłopiec chociaż przez krótki okres w swoim życiu chciał być żołnierzem. W Polsce dzięki ogromnej popularności „Czterech pancernych i psa” największe parcie było na czołgistów. Gra Tank 1990 pozwala nam wcielić się w jednego z nich i w pojedynkę lub z kumplem bronić bazy którą symbolizuje orzełek. Gra raczy nas widokiem od góry dzięki czemu cały czas mamy jasną sytuację na mapie. Nieprzyjaciół jest wielu jednak są oni słabo rozgarnięci przez co dopiero na dalszych poziomach gra robiła się bardziej wymagająca. Plansza składa się z kilku różnych rodzajów terenu. Od nieprzejezdnej wody, po ukrywające trawy i łatwą do zniszczenia cegłę do niemożliwej do przebycia i zniszczenia białej kostce. Gra mimo słabej SI przeciwników była dynamiczna i całkowicie zręcznościowa. Produkcja ta jako jedna z niewielu które ukazały się na system NES miała edytor poziomów. Za pomocą kilku kształtów i rodzajów terenu można było stworzyć świetne mapy. Każdy mógł zagrać na wymarzonej planszy. Dzięki systemowi kooperacji gra do dziś jest rozpoznawalna wśród graczy.

Micro Machines. Gra ta stała się najbardziej grywlaną i ciekawą produkcją wyścigowa na NES. Nie ścigamy się tutaj zwykłymi pojazdami a tymi zdalnie sterowanymi (są tutaj między innymi motorówki, auta i helikoptery) które posiada nie jedno dziecko. Tory również nie są szablonowe gdyż przyjdzie nam się ścigać zarówno w wannie jak i po stole kuchennym. Każda trasa jest inna i posiada różne przeszkody. Od skoczni do spowalniaczy. Mimo iż są to czysto zręcznościowe wyścigi i trudno doszukać się w nich chociaż odrobiony symulacji (a takie gry na ten system również były) to satysfakcja i zabawa były trudne do opisania. W raz z postępem gry odblokowujemy kolejny trasy i pojazdy. W trybie dla dwóch graczy nie trzeba jednak zdobywać poszczególnych torów i aut gdyż wszystkie są dostępne od razu. Koncepcja gry wieloosobowej jest dość zaskakująca ale tylko i wyłącznie pozytywnie. Nie ścigamy się na czas a staramy się by rywal za nami nie nadążył i w konsekwencji został „pochłonięty” przez ekran i traci punkt. Wygrywa się w momencie przejęcia wszystkich punktów przeciwnika.

12Gry strategiczne niekoniecznie muszą być grami wideo. Mogą one być grami planszowymi, ale o tym nie dzisiaj i nie teraz. Strategiczna gra wideo jest to program komputerowy, dzięki któremu możemy grać przeciwko wirtualnemu przeciwnikowi. Takim przeciwnikiem steruje komputer i jego ruchy są jakby zaplanowane przez program i często zależą od poziomu trudności. Im wyższy tym przeciwnik jest lepszy i groźniejszy w grze. Można też grać w takie gry w trybie multiplayer przez Internet i to jest chyba istota takich gier ponieważ gra przeciwko myślącemu człowiekowi jest ciekawsza niż przeciwko bezdusznemu programowi. Gra strategiczna polega na odpowiednim zarządzaniu, myśleniu i planowaniu każdej decyzji i każdego posunięcia w grze. Pierwsze gry strategiczne były turowe. To oznacza, że w danej turze gracz mógł dokonać jakiegoś ruchu, zagrania, a potem następowała tura przeciwnika i trzeba było w tym czasie czekać, na swoją kolej. Nie trzeba było długo czekać na coś nowego. Wprowadzono nowy podgatunek RTS, czyli Real Time Strategy (strategia czasu rzeczywistego). W takiej strategii przeciwnicy wykonują swoje ruchy i działania jednocześnie. Dzięki temu gra jest dynamiczniejsza i ciekawsza. W grach typu RTS trzeba nawet lepiej przewidywać to co może zrobić przeciwnik i szybciej temu przeciwdziałać. Jest po prostu mniej czasu do namysłu.

Gra symulacyjna lub inaczej symulator ma spełniać przede wszystkim jedną podstawową funkcję. Tą funkcją ma być odwzorowanie i imitowanie różnych aspektów życia. Im symulator bardziej podobny do rzeczywistości tym lepiej dla gry i tym chętniej się po nią sięga. Imitować można wszystkie rzeczy np. jazdę samochodem, budowanie domu, lot w kosmos, pływanie statkiem, czy latanie samolotem. Takie gry naprawdę sprawiają przyjemność szczególnie, gdy nie mieliśmy nigdy okazji lecieć samolotem, a bardzo interesujemy się lotnictwem. Symulatory lotnicze służą właśnie do szkolenia pilotów. Są to wtedy bardzo zaawansowane i profesjonalne programy, których nie kupimy w sklepach z grami. Jednak twórcy gier starają się w jak najbardziej kompromisowy sposób uzyskać dobrą i niezbyt skomplikowaną, ale realistyczną grę. Wiadomo, że nikt z graczy nie będzie w stanie opanować wszystkich czynności jakie musi wykonywać prawdziwy pilot samolotu. Nie ma też odpowiednich narzędzi bo zazwyczaj gra się za pomocą klawiatury i myszki. Trzeba stworzyć w miarę czytelny interfejs gry dzięki, któremu będzie łatwiej grac. Wielkim plusem symulacji jest to, że przy tworzeniu takich gier twórcy współpracują ze specami od danej dziedziny. Dzięki temu gry mają w sobie choć odrobinę realizmu.