Kategorie


Archiwum


  • Z roku na rok gry są coraz bardziej wymyślne, aby zadowolić całe masy graczy. Rosną wymagania sprzętowe i trudność gry. Jednak są gry, których nikt nigdy nie zapomni i są one o wiele od wielu tytułów, które teraz wyszły. Chyba większość młodych ludzi lubi czasem odprężyć się przed komputerem lub konsolą grając w swoje ulubione gry. Warto zainteresować się jaki typ gier najbardziej nam odpowiada, bo to ułatwia wyszukiwanie podobnych tytułów na sklepowych półkach.

Reklama

31W Sudden Strike’u wcielamy się w dowódcę wojsk niemieckich, brytyjskich, amerykańskich, radzieckich lub japońskich, a nawet w niektórych misjach Polakami! Walki odbywają się na wielkich połaciach terenu i co najciekawsze, nie ma tu surowców. Jest tylko walka. Dostajemy na początku misji oddziały, które mamy poprowadzić i jeśli wykonamy jakieś zadanie w nagrodę dostajemy posiłki. Misje w grze są różne, od obrony pozycji do szturmu na miasto. Mamy możliwość dowodzenia jednostkami piechoty, pancernymi, a nawet nasyłać naloty bombowe lub za pomocą artylerii niszczyć odległe cele. Teren walk jest także zróżnicowany, możemy walczyć w lesie, na przedmieściach lub w centrum miasta. Wykonanie wszystkich celów misji jest naprawdę trudne, np. obrona miasta, które zdobyliśmy i wytrzymanie naporu wroga przez 30 minut do czasu przybycia posiłków. Nasze jednostki mogą być transportowane za pomocą łodzi, samochodów i czołgów. Są różne typy jednostek piechoty, np. inżynierowie (budują mosty pontonowe itp.), załoga czołgów i zwykli piechurzy. Gra, w której mamy możliwość zmiany historii jest najbardziej ciekawą pozycją. Co by było, gdyby Niemcy wygrały wojnę? Ta gra może nam przynieść odpowiedź na to pytanie.

Każdy chciał się choć raz poczuć, jak prawdziwy komandos i wykonać misje sił specjalnych, gra Commandos dała tą możliwość.
W Commandos prowadzimy poczynania grupy sił specjalnych, w której to członkami są: zielony beret (postać silna fizycznie, sprawnie posługująca się nożem i pułapkami), saperem (specjalistą od materiałów wybuchowych), kierowcą (potrafi prowadzić samochody, ciężarówki i czołgi), nurkiem (jako jedyna może pływać i posiada ponton, dzięki któremu możemy transportować drużynę), snajper (posiada karabin wyborowy i może zlikwidować wroga z większej odległości) oraz szpieg (używa trucizn i może przebrać się za niemieckiego oficera). Misję są trudne do wykonania przez sztuczna inteligencję wroga. Widząc członka naszej drużyny, bądź martwego kolegę od razu ogłasza alarm i strzela. W każdej misji trzeba bardzo rozsądnie używać umiejętności naszych podwładnych, niewiadomo kiedy będzie nam potrzebny strzał snajperski, a nie będziemy mieli już naboi. Misji jest 20 i w każdej z nich dostajemy tylko wybranych członków naszej drużyny, jednak w każdej występuje zielony beret. Cele misji są różne, od zniszczenia budynku do zabicia ważnego generała, mimo to każdy z członków drużyny musi przeżyć. Gra ta jest trudna sama w sobie, wyeliminowanie całych oddziałów Niemców jest trudna, a widok jednego zabitego kolegi rozpoczyna alarm. Trzeba się wykazać nie lada refleksem i umieć wykorzystać każdego komandosa.

5Adventures Island to seria gier stworzona przez Hudson Soft. Trzecia cześć wyspy przygód była wyraźnie inspirowana produkcją o perypetiach hydraulika o znanym na całym świecie imieniu Mario. Dzieło to jest prostą platoformówką do której dodano kilka elementów zręcznościowych takich jak np. jazda na deskorolce. Nasz bohater ma do dyspozycji kilka rodzajów broni które zbieramy i możemy wybrać przed każdą planszą. Bardzo ważnym elementem gry są dinozaury. Nasz bohater potrafi poruszać się na tych mały i słodkich stworzeniach wykorzystując ich różne talenty i zdolności do efektywniejszego i efektowniejszego pokonywania poziomów. Co trzy etapy przyjdzie nam się zmierzyć z bossem którego pokonanie wymaga odpowiedniego sposobu. Oprawa graficzna do dziś robi wrażenie gdyż zarówno wygląd jak i kolorystyka są ładne i świetnie do siebie podobierane. Fabuła jak to w grach z początku lat 90 jest prosta i całkowicie przewidywalna. Naszemu bohaterowi kosmici porwali dziewczynę i ukryło gdzieś na wyspie. Nasze zadanie to odnalezienie i uwolnienie wybranki serca.

Legendarny już kartridż złota czwórka zawierała jedną z kilku produkcji o postaci przypominającej jajko. Trudno jednoznacznie określić gatunek jaki ta produkcja reprezentowała. Na planszę patrzyliśmy praktycznie od boku jednak coś takiego jak grawitacja w grze tej nie istnieje. Swobodnie poruszamy się do góry i w dół oraz na boki. Naszym celem jest zjedzenie wszystkich znajdujących się na mapie owoców unikając jednocześnie zjedzenia przez różnego typu wrogów. Po każdej rundzie dostawaliśmy możliwość zagrania w minigierkę która polegała na zjedzeniu wszystkich obiektów na mapie jednak zmieniać kierunek poruszania się można było jedynie po dotknięciu ściany. Gra pokazywała prawdziwą klasę dopiero gdy zagraliśmy z kumplem. Obaj gracze grali jednocześnie przy jednej konsoli współpracując lub walcząc ze sobą. Jeden z graczy wcielał się w tytułowego Dizziyego natomiast drugi kierował ruchami Dylana(w jednej z wersji zastępuje go przedstawicielka płci piękne Disy). Celem całej gry było uwolnienie rodziny bohaterów.

42Wielbiciele strzelanek, a do tego miłośnicy wojskowości oraz historii na pewno znają wszystkie gry wojenne. Na rynku jest kilka znanych marek – serii gier wojennych. Gra wojenna jest jakby trochę symulacją prawdziwej wojny. Można się o tym przekonać w najnowszych produkcjach. Jeśli wybucha niedaleko nas granat czy spada bomba ekran się trzęsie, z głośników sączy się nieprzyjemny piskliwy dźwięk i nic innego nie słychać. Gdy mocno oberwiemy słychać czasem nawet uderzenia serca i padamy na ziemię bez możliwości poruszenia się, aż przyjdzie do nas medyk i na nie pomoże. Oczywiście można zginąć, ale najczęściej można wczytać zapisaną grę ponownie lub przechodzić misję od początku. Najczęściej takie gry przenoszą nas w przeszłość do okresu pierwszej lub drugiej wojny światowej. Tam mamy okazję sprawdzić się na różnych frontach z tamtego okresu. Jest to fantastyczne uczucie. Dzięki takim grom można sobie łatwiej wyobrazić jak mogły przebiegać bitwy. Do przeciwników strzela się z wiernie odwzorowanej w grafice trójwymiarowej broni. Są najczęściej dostępne tradycyjne karabiny i pistolety, ale w niektórych misjach mamy możliwość wcielenia się w snajpera. Czasem zamieniamy się w czołgistę lub obejmujemy działko przeciwlotnicze na statku itp. Wrażenia z gry są naprawdę imponujące. Gry wojenne mimo, że jest w nich wiele przemocy to doskonała rozrywka w takim wypadku dla dorosłych, lub prawie dorosłych.

Gry wideo bardzo ewoluowały przez ostatnie kilkanaście lat. Zmiany idą wraz z rozwojem sprzętu. Coraz lepsze mikroprocesory, układy graficzne sprawiły, że gry były coraz ładniejsze i stosunkowo niedawno na stałe w grach zagościła grafika trójwymiarowa. Jednak takie gry kosztują sporo pieniędzy zarówno na konsole jak i na komputer. Jeśli ktoś jest niewymagającym graczem i chciałby sobie przypomnieć stare czasy można zagrać w różne proste gierki dwuwymiarowe online we własnej przeglądarce internetowej. Takie gry są wykonane najczęściej we flashu. Nie są one skomplikowane. Jest ich naprawdę pełno w sieci. Są najczęściej pogrupowane tematycznie i możemy zagrać w gry logiczne, akcji, czy gry dla dzieci. Nie trzeba nic instalować w swoim komputerze, no może jedynie oprogramowanie Java, żeby gra się wyświetliła w oknie przeglądarki. Jednak większość osób na pewno ma Javę w swoim komputerze, ponieważ jest ona potrzebna nie tylko do gier, ale do różnych innych rzeczy, które spotykamy w Internecie. W takie gry najczęściej grają dzieci. Jest to atrakcyjna rozrywka dla nich i niezbyt skomplikowana. Każdy znajdzie jednak coś dla siebie. Starsi też mogą zagrać z powodzeniem np. w trudniejsze gry logiczne. Przy takiej grze nawet online trzeba nieco wysilić swoje szare komórki, żeby przejść taką grę.

Counter-Strike

41Ten mod Half-life’a zdobył chyba najwięcej fanów na świecie. Gdy jeszcze kafejki internetowe były bardzo popularne wszyscy w to grali. Granie ze znajomymi przez sieć jest wspaniała rozrywką. W grze można wcielić się w postać terrorysty lub antyterrorysty. Rozgrywka trwa w zależności od długości ustawionego czasu w turze. Po każdej zakończonej turze odbywał się respawn i zakup broni, granatów, kamizelki lub amunicji. Gra ta nadal jest niezwykle popularna. Odbywają się różnego rodzaje turnieje w nią. Podczas gry mamy określone zadanie żeby wygrać, terroryści nie mogą pozwolić, żeby AT odbili zakładników lub wysadzić w powietrze wyznaczony obszar. Natomiast AT muszą odbić zakładników lub przeszkodzić w wysadzeniu obszaru. Również wygrać można przez wyeliminowanie całej drużyny. Map jest mnóstwo, a każdy sam może zrobić swoja mapę, dzięki programowi, który jest całkowicie darmowy. Mimo prostoty gra jest naprawdę świetna i dostarcza wiele emocji. W tej grze posiadanie dobrej broni to jedno, ale trzeba umieć ją wykorzystać. Wielu graczy gra w to od bardzo dawna i ma umiejętności powalające. Niestety niektórzy wolą grać niż wyjść gdzieś w piątkowy wieczór.

12Gry strategiczne niekoniecznie muszą być grami wideo. Mogą one być grami planszowymi, ale o tym nie dzisiaj i nie teraz. Strategiczna gra wideo jest to program komputerowy, dzięki któremu możemy grać przeciwko wirtualnemu przeciwnikowi. Takim przeciwnikiem steruje komputer i jego ruchy są jakby zaplanowane przez program i często zależą od poziomu trudności. Im wyższy tym przeciwnik jest lepszy i groźniejszy w grze. Można też grać w takie gry w trybie multiplayer przez Internet i to jest chyba istota takich gier ponieważ gra przeciwko myślącemu człowiekowi jest ciekawsza niż przeciwko bezdusznemu programowi. Gra strategiczna polega na odpowiednim zarządzaniu, myśleniu i planowaniu każdej decyzji i każdego posunięcia w grze. Pierwsze gry strategiczne były turowe. To oznacza, że w danej turze gracz mógł dokonać jakiegoś ruchu, zagrania, a potem następowała tura przeciwnika i trzeba było w tym czasie czekać, na swoją kolej. Nie trzeba było długo czekać na coś nowego. Wprowadzono nowy podgatunek RTS, czyli Real Time Strategy (strategia czasu rzeczywistego). W takiej strategii przeciwnicy wykonują swoje ruchy i działania jednocześnie. Dzięki temu gra jest dynamiczniejsza i ciekawsza. W grach typu RTS trzeba nawet lepiej przewidywać to co może zrobić przeciwnik i szybciej temu przeciwdziałać. Jest po prostu mniej czasu do namysłu.

Gra symulacyjna lub inaczej symulator ma spełniać przede wszystkim jedną podstawową funkcję. Tą funkcją ma być odwzorowanie i imitowanie różnych aspektów życia. Im symulator bardziej podobny do rzeczywistości tym lepiej dla gry i tym chętniej się po nią sięga. Imitować można wszystkie rzeczy np. jazdę samochodem, budowanie domu, lot w kosmos, pływanie statkiem, czy latanie samolotem. Takie gry naprawdę sprawiają przyjemność szczególnie, gdy nie mieliśmy nigdy okazji lecieć samolotem, a bardzo interesujemy się lotnictwem. Symulatory lotnicze służą właśnie do szkolenia pilotów. Są to wtedy bardzo zaawansowane i profesjonalne programy, których nie kupimy w sklepach z grami. Jednak twórcy gier starają się w jak najbardziej kompromisowy sposób uzyskać dobrą i niezbyt skomplikowaną, ale realistyczną grę. Wiadomo, że nikt z graczy nie będzie w stanie opanować wszystkich czynności jakie musi wykonywać prawdziwy pilot samolotu. Nie ma też odpowiednich narzędzi bo zazwyczaj gra się za pomocą klawiatury i myszki. Trzeba stworzyć w miarę czytelny interfejs gry dzięki, któremu będzie łatwiej grac. Wielkim plusem symulacji jest to, że przy tworzeniu takich gier twórcy współpracują ze specami od danej dziedziny. Dzięki temu gry mają w sobie choć odrobinę realizmu.