Kategorie


Archiwum


 • Z roku na rok gry są coraz bardziej wymyślne, aby zadowolić całe masy graczy. Rosną wymagania sprzętowe i trudność gry. Jednak są gry, których nikt nigdy nie zapomni i są one o wiele od wielu tytułów, które teraz wyszły. Chyba większość młodych ludzi lubi czasem odprężyć się przed komputerem lub konsolą grając w swoje ulubione gry. Warto zainteresować się jaki typ gier najbardziej nam odpowiada, bo to ułatwia wyszukiwanie podobnych tytułów na sklepowych półkach.

Reklama

  Kategoria Rodzaje gier

  42Wielbiciele strzelanek, a do tego miłośnicy wojskowości oraz historii na pewno znają wszystkie gry wojenne. Na rynku jest kilka znanych marek – serii gier wojennych. Gra wojenna jest jakby trochę symulacją prawdziwej wojny. Można się o tym przekonać w najnowszych produkcjach. Jeśli wybucha niedaleko nas granat czy spada bomba ekran się trzęsie, z głośników sączy się nieprzyjemny piskliwy dźwięk i nic innego nie słychać. Gdy mocno oberwiemy słychać czasem nawet uderzenia serca i padamy na ziemię bez możliwości poruszenia się, aż przyjdzie do nas medyk i na nie pomoże. Oczywiście można zginąć, ale najczęściej można wczytać zapisaną grę ponownie lub przechodzić misję od początku. Najczęściej takie gry przenoszą nas w przeszłość do okresu pierwszej lub drugiej wojny światowej. Tam mamy okazję sprawdzić się na różnych frontach z tamtego okresu. Jest to fantastyczne uczucie. Dzięki takim grom można sobie łatwiej wyobrazić jak mogły przebiegać bitwy. Do przeciwników strzela się z wiernie odwzorowanej w grafice trójwymiarowej broni. Są najczęściej dostępne tradycyjne karabiny i pistolety, ale w niektórych misjach mamy możliwość wcielenia się w snajpera. Czasem zamieniamy się w czołgistę lub obejmujemy działko przeciwlotnicze na statku itp. Wrażenia z gry są naprawdę imponujące. Gry wojenne mimo, że jest w nich wiele przemocy to doskonała rozrywka w takim wypadku dla dorosłych, lub prawie dorosłych.

  Gry wideo bardzo ewoluowały przez ostatnie kilkanaście lat. Zmiany idą wraz z rozwojem sprzętu. Coraz lepsze mikroprocesory, układy graficzne sprawiły, że gry były coraz ładniejsze i stosunkowo niedawno na stałe w grach zagościła grafika trójwymiarowa. Jednak takie gry kosztują sporo pieniędzy zarówno na konsole jak i na komputer. Jeśli ktoś jest niewymagającym graczem i chciałby sobie przypomnieć stare czasy można zagrać w różne proste gierki dwuwymiarowe online we własnej przeglądarce internetowej. Takie gry są wykonane najczęściej we flashu. Nie są one skomplikowane. Jest ich naprawdę pełno w sieci. Są najczęściej pogrupowane tematycznie i możemy zagrać w gry logiczne, akcji, czy gry dla dzieci. Nie trzeba nic instalować w swoim komputerze, no może jedynie oprogramowanie Java, żeby gra się wyświetliła w oknie przeglądarki. Jednak większość osób na pewno ma Javę w swoim komputerze, ponieważ jest ona potrzebna nie tylko do gier, ale do różnych innych rzeczy, które spotykamy w Internecie. W takie gry najczęściej grają dzieci. Jest to atrakcyjna rozrywka dla nich i niezbyt skomplikowana. Każdy znajdzie jednak coś dla siebie. Starsi też mogą zagrać z powodzeniem np. w trudniejsze gry logiczne. Przy takiej grze nawet online trzeba nieco wysilić swoje szare komórki, żeby przejść taką grę.

  12Gry strategiczne niekoniecznie muszą być grami wideo. Mogą one być grami planszowymi, ale o tym nie dzisiaj i nie teraz. Strategiczna gra wideo jest to program komputerowy, dzięki któremu możemy grać przeciwko wirtualnemu przeciwnikowi. Takim przeciwnikiem steruje komputer i jego ruchy są jakby zaplanowane przez program i często zależą od poziomu trudności. Im wyższy tym przeciwnik jest lepszy i groźniejszy w grze. Można też grać w takie gry w trybie multiplayer przez Internet i to jest chyba istota takich gier ponieważ gra przeciwko myślącemu człowiekowi jest ciekawsza niż przeciwko bezdusznemu programowi. Gra strategiczna polega na odpowiednim zarządzaniu, myśleniu i planowaniu każdej decyzji i każdego posunięcia w grze. Pierwsze gry strategiczne były turowe. To oznacza, że w danej turze gracz mógł dokonać jakiegoś ruchu, zagrania, a potem następowała tura przeciwnika i trzeba było w tym czasie czekać, na swoją kolej. Nie trzeba było długo czekać na coś nowego. Wprowadzono nowy podgatunek RTS, czyli Real Time Strategy (strategia czasu rzeczywistego). W takiej strategii przeciwnicy wykonują swoje ruchy i działania jednocześnie. Dzięki temu gra jest dynamiczniejsza i ciekawsza. W grach typu RTS trzeba nawet lepiej przewidywać to co może zrobić przeciwnik i szybciej temu przeciwdziałać. Jest po prostu mniej czasu do namysłu.

  Gra symulacyjna lub inaczej symulator ma spełniać przede wszystkim jedną podstawową funkcję. Tą funkcją ma być odwzorowanie i imitowanie różnych aspektów życia. Im symulator bardziej podobny do rzeczywistości tym lepiej dla gry i tym chętniej się po nią sięga. Imitować można wszystkie rzeczy np. jazdę samochodem, budowanie domu, lot w kosmos, pływanie statkiem, czy latanie samolotem. Takie gry naprawdę sprawiają przyjemność szczególnie, gdy nie mieliśmy nigdy okazji lecieć samolotem, a bardzo interesujemy się lotnictwem. Symulatory lotnicze służą właśnie do szkolenia pilotów. Są to wtedy bardzo zaawansowane i profesjonalne programy, których nie kupimy w sklepach z grami. Jednak twórcy gier starają się w jak najbardziej kompromisowy sposób uzyskać dobrą i niezbyt skomplikowaną, ale realistyczną grę. Wiadomo, że nikt z graczy nie będzie w stanie opanować wszystkich czynności jakie musi wykonywać prawdziwy pilot samolotu. Nie ma też odpowiednich narzędzi bo zazwyczaj gra się za pomocą klawiatury i myszki. Trzeba stworzyć w miarę czytelny interfejs gry dzięki, któremu będzie łatwiej grac. Wielkim plusem symulacji jest to, że przy tworzeniu takich gier twórcy współpracują ze specami od danej dziedziny. Dzięki temu gry mają w sobie choć odrobinę realizmu.

  22Bardzo popularnymi szczególnie wśród chłopców są komputerowe gry wyścigowe. Takie gry nazywa się potocznie wyścigówkami, scigankami lub ścigałkami. Ten gatunek gier wideo jest bardzo zróżnicowany. Są gry w których ścigamy się samochodami, które są prawdziwe i czasami można je spotkać na drogach. Są to najczęściej drogie super samochody lub normalne zwykłe auta z choćby minimalnym zacięciem sportowym. Taką słynną serią gier wyścigowych jest „Need for Speed”, jednak ostatnio gracze narzekają na słabe tytuły z tej serii. W większości gier wyścigowych ścigamy się z komputerowymi przeciwnikami. Przeważnie można dobierać poziomy trudności. Im wyższy poziom trudności tym lepiej i szybciej jadą komputerowi gracze. Można jednak zagrać z innymi przez Internet dzięki trybowi multiplayer. Praktycznie żadna gra wyścigowa z prawdziwego zdarzenia nie może obejść się bez tego trybu. Czasem można pobawić się we dwóch na tym samym komputerze dzięki opcji podzielenia ekranu. Głównym celem każdej gry wyścigowej jest oczywiście wygranie wyścigu. Dostępne są gry rajdowe, gdzie ścigamy się bezpośrednio na czas, a pośrednio z przeciwnikami komputerowymi, bo żeby wygrać musimy przejechać odcinek w krótszym czasie niż oni. Odmianą gier wyścigowych jest Simracing. Jednak ten rodzaj gier zaliczyć można już do symulatorów, ale nie ma oczywiście sztywnych reguł.

  Fabularne gry wideo to gatunek gier, które początkowo były wydawane tylko na komputery. Z angielskiego gry fabularne nazywane są cRPG (computer Role Playing Game). Gry fabularne na konsole nazywane są zresztą praktycznie tak samo. Skrót brzmi również cRPG od console Role Playing Game. Gry fabularne na konsole i komputery są prawie takie same, ale różni je kilka cech. e odróżniają komputerowe gry fabularne od gier RPG na inne platformy. Jako pierwsze gry były to gry fantasy które opierały się na wyobraźni, a owe założenia matematyczne i liczbowe zostały przeniesione do prostej gry komputerowej. Głównym podobieństwem wszystkich gier fabularnych jest to, że prowadzona postać ma określone w liczbach lub podobnie cechy, które w trakcie gry są doskonalone. Współczynnik liczbowy tych cech jest podnoszony poprzez samo granie. Bardzo popularną na świecie grą cRPG jest Diablo i Diablo II. Dla przykładu w tej grze do wyboru jest kilka postaci, które mają odmienne umiejętności i moce, które będą rozwijane podczas rozgrywki. To właśnie w większości te umiejętności i ich poziom determinują w grach cRPG możliwości gracza i to czy przejdzie zadanie w grze. Jeśli misja się nie powiedzie warto zebrać silniejsze umiejętności. Obecnie zauważa się trend przenoszenia takich umiejętności do innych gier np. do gier akcji.

  32Gra wideo przygodowa to jeden z rodzajów gier , w których akcent kładzie się na zwiedzanie świata stworzonego w grze, rozwiązywanie tajemnic i inne podobne rzeczy. Lwia część gier tego rodzaju jest wydawana na PC, ale spora ilość ostatnio zaczyna wychodzić na różnego rodzaju konsole. Fabuła takich gier przygodowych często łączy się tematyką z tematyką filmów jak fantasy, science fiction, horror czy komedia. Gry przygodowe największą popularnością cieszyły się jeszcze za czasów, gdy komputery były mało rozpowszechnione i nie było jeszcze konsoli typu Playstation. Gdy na rynku pojawiły się konsole Playstation pierwszej generacji przygotówki straciły na popularności. Jednak jest jeszcze kilku producentów, którzy wydają dobre gry przygodowe. Takie gry mają zresztą swoich wiernych fanów. Powstają podgatunki gier przygodowych jak np. Survival horror. Gry przygodowe są trochę podobne do gier fabularnych. Jednak w przygotówkach znacznie więcej jest do rozwikłania zagadek i różnego typu łamigłówek niż np. walki z przeciwnikami jak to ma miejsce w grach fabularnych. Gry przygodowe mają czasem elementy zręcznościowe lub logiczne. Takie połączenie daje większą różnorodność i ciekawszą rozgrywkę. Gry przygodowe przeznaczone są zwykle dla jednego gracza czyli mają dostępny tylko tryb single player. Stworzenie trybu dla wielu graczy jest czasem fizycznie niemożliwe dla tego gatunku.

  Gry sportowe zyskały wielką popularność jeszcze zanim na dobre rozwinęła się grafika trójwymiarowa. Zagrać mecz piłkarski z komputerem lub drugim graczem można było już na starych „konsolach” typu Pegasus, która była bardzo popularna w latach 90 w Polsce. Jednak gry wideo rozwinęły skrzydła na konsoli Playstation oraz na nowoczesnych komputerach. Dzisiaj dostępnych jest na rynku setki gier o tematyce sportowej. W zasadzie pasuje tutaj powiedzenie do wyboru do koloru. Coś dla siebie znajdą oczywiście fani piłki nożnej dzięki tytułom takim jak Fifa, PES czy różnego rodzaju tytułom poświęconym prowadzeniu klubu piłkarskiego. Koszykówka i hokej też mają swoje gry wideo wydawane przez największych wydawców gier wideo. Nawet pasjonaci takich sportów jak golf mają do dyspozycji tytuł oznaczony nazwiskiem najsłynniejszego golfisty świata mianowicie „Tiger Woods”. Fani zimowych sportów też nie mogą narzekać. Gdy rozpętała się małyszomania wyszło na rynek kilka tytułów o skokach narciarskich. Teraz możemy wcielić się w skoczka, nawet samego mistrza z Wisły i spróbować swoich sił w tym sporcie przed ekranem komputera. Ostatnio po każdej olimpiadzie wydawana jest gra „olimpijska” dzięki której mamy możliwość uczestniczenia w większości konkurencji jakie są rozgrywane na olimpiadzie. Gry sportowe mają naprawdę rzesze zwolenników.